Etiyopya telekom lisansı için ihale açacak

0

Etiyopya telekom lisansı

Etiyopya telekom lisansı için ikinci ihaleyi açıyor. Etiyopya’da telekomdaki ik ihaleyi Safaricom kazanmıştı.

Etiyopya telekom lisansı için ikinci ihaleyi açıyor

İki üst düzey hükümet yetkilisi yaptığı açıklamada, Etiyopya’nın ikinci telekom operatörü lisansı için teklifini bu ay yeniden açacağını söyledi. İlk lisans sürecini Mayıs ayında tamamlayan Etiyopya ikinci lisans için tekrar harekete geçti.

Etiyopya İletişim Kurumu genel müdürü Balcha Reba, Reuters’e verdiği demeçte, “Mobil finansal hizmet gibi değerini artırabilecek bazı değişiklikler yaptık” dedi.

Kenya’nın en iyi operatörü Safaricom liderliğindeki bir konsorsiyum ilk lisansı almayı başarmıştı. Güney Afrikalı MTN de ilk turda teklif vermiş ancak lisans alamamıştı. Safaricom’un 850 milyon dolarlık kazanan teklifi, kalan lisansın fiyatı için bir rehber haline geldi. bu da hem hükümetin hem de lisans anlaşması yapacak şirketin daha tutarlı bir yol izlemesini sağlayabilir.

Brook, Safaricom’un lisansında bulunmayan mobil finansal hizmetleri işletme hakkının otomatik olarak dahil edilmesine atıfta bulunarak, “En azından bir kriter var ve bu kriteri yükseltmek için politikayı değiştirmeye çalışıyoruz” dedi. Mobil finansal hizmetler, Safaricom’un öncülük etmesinden bu yana Afrika telekom operatörlerinin işletmelerinin önemli bir parçası haline geldi.

Mayıs ayında Telebirr adında yeni bir mobil finans hizmeti sunan devlet tekeli Ethio Telecom, haftalar içinde 4 milyon kullanıcıya ulaşarak pazarın potansiyelini gösterdi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>