Evde göz testi yapabilirsiniz

0

evde göz testi

MIT patentli bir teknoloji sayesinde, evde göz testi yapabilirsiniz. Bunun için basit tasarımlı göz testi cihazı ve akıllı telefon yeterli oluyor.

VisionCheck2 ile evde göz testi

MIT tarafından daha önce patentlenmiş olan kırılma teknolojisi, yeni bir kitle fon destekli projede kullanıldı. Californias’s EyeQue araştırmacıları, VisionCheck2 isimli bir cihazı hayata geçirdi.

Kullanıcılar göz testi için cihazı telefona, gözlerini ise cihaza yerleştiriyor. Daha sonra kullanıcılara kırmızı ve yeşil hatla gösteriliyor. Bu hatlar bir araya getirilmeye ve tek renkli sarı hat oluşturmaya çalışılıyor. Bu işlemi yapabilmek için gereken hareketler, refraksiyon miktarını gösteriyor.

İşlemler tamamlandıktan sonra cihaz içinde bulunan algoritma; kullanıcıya miyop, hipermetrop, astigmat gibi tanıları koyabiliyor. Ayrıca kullanıcıya gözlük numarası için de bir reçete oluşturabiliyor. Cihazın öne çıkan bir diğer özelliği ise iki göz bebeği arasındaki uzaklığı ölçen PDCheck sistemiyle gözlük boyutunun belirlenmesinde yardımcı olması. VisionCheck2, Mayıs 2021’de 59 dolar karşılığında kullanıcılara sunulacak. Abonelik sistemiyle çalışacak olan cihaz için ilk 2 yıl abonelik ücreti alınmayacak. Ancak sonraki yıllarda 29 dolarlık bir ücret ödemek gerekecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>