Evden çalışma siber tehlikeyi artırıyor

0

Evde çalışma siber saldırı

Evde çalışma siber saldırı tehlikesini artırıyor. FSB tarafından yapılan araştırma, bu konuda farkındalık oluşması gerektiğini ortaya koydu.

Evden çalışma siber saldırılara karşı savunmasız bırakıyor

Finansal İstikrar Kurulu (FSB) yaptığı açıklamada; firmaların, çalışanların evden çalışmaya başladıktan sonra artan siber saldırılar karşısında güçlenmeleri gerekebileceğini söyledi.

G20 grubu ülkeler için mali kuralları koordine eden FSB, ekonomilerin COVID-19 ile savaşmak için karantinaya alınmasından bu yana uzaktan çalışmanın siber saldırılar için yeni olanaklar açtığını belirtti. Yayınladığı raporda FSB: “Çoğu siber çerçeve, neredeyse evrensel bir uzaktan çalışma senaryosu ve böyle bir durumun siber tehdit aktörleri tarafından istismar edilmesini öngörmedi” dedi. FSB, COVID-19’un 2008 küresel mali krizinden sonra uygulamaya konan daha katı mali kuralların ilk büyük testi olduğunu ve sistemin çoğu bölümünün iyi bir şekilde başa çıktığını söyledi.

FSB, kimlik avı, kötü amaçlı yazılım ve fidye yazılımı gibi siber faaliyetlerin Şubat 2020’de haftada 5.000’den azken, Nisan 2021’in sonlarında haftada 200.000’in üzerine çıktığını açıkladı. FSB, “Finansal kurumlar genel olarak esnek davrandılar, ancak siber risk yönetimi süreçlerinde, siber olay raporlamasında, müdahale ve kurtarma faaliyetlerinde ve ayrıca kritik üçüncü taraf hizmet sağlayıcılarının, örneğin bulut hizmetleri yönetiminde ayarlamaları dikkate almaları gerekebilir” dedi.

Federal Rezerv Başkan Yardımcısı Randal Quarles tarafından yönetilen ve önde gelen finans merkezlerinden düzenleyiciler ve merkez bankalarından oluşan FSB, bir sonraki adımlarını belirleyen nihai bir raporu Ekim ayında yayınlayacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>