Evden çalışmak için iş mi arıyorsunuz?

3

sandbox-in-home-office-1 (1)IT sektörü, evden çalışmaya en uygun alanlardan biri. Yazılımcılar, geliştiriciler, tasarımcılar, içerik üreticileri evlerinin konforundan ayrılmadan, sabah ve akşamları ağır trafik sorunuyla savaşmadan işlerini diledikleri yerden yürütebiliyorlar. Mobil cihazlarınız ve internet bağlantınız yeterli olduğu sürecek, dünyanın her köşesi sizin için ofis olabilir.

Bu avantaj, serbest çalışan veya ek iş arayan IT profesyonellerine yeni kapılar da açabiliyor. Dünyada pek çok işveren, değişik projeler için sürekli yeni çalışanlar arıyor ve bu projeler evden çalışmaya izin veriyor. Üstelik, işvereninizle aynı şehirde hatta aynı ülkede yaşamanız da gerekmiyor. Tek ihtiyacınız olan, işverenle anlaşmanızı sağlayacak ortak bir dil ve onları nerede bulacağınızı bilmek.

Bu noktada devreye freelancer IT çalışanları arayan işverenlerle IT uzmanlarını buluşturan web siteleri giriyor. Bu sitelerde açtığınız hesaplarda kendinize bir özgeçmiş hazırlayıp gelen teklifleri değerlendirebildiğiniz gibi, açılan projeleri ve iş ilanlarını değerlendirip başvuruda da bulunabiliyorsunuz. Böylece evinizde çalışmak için yeni iş imkanlarına kavuşabiliyor veya boş zamanlarınızı dolara çevirmek için gereken projelere ulaşabiliyorsunuz.

Dünyanın her yerinden değişik IT projelerini ve IT uzmanlarını buluşturan popüler web sitelerinden bazılarını aşağıda listeledik.

1- WFH.io
Özellikle teknoloji alanında çalışanların evlerinden yapabilecekleri işlerin yoğun olarak paylaşıldığı WFH, freelancer yazılımcıların, geliştiricilerin çok sık kullandığı ve sürekli iş alabildikleri bir platform. İş aramalarınızı,  customer support, design, DevOps, software development ve system administration gibi alanlara göre filtreleyebilirsiniz. Yazılım konusunda uzman olmasanız bile , eğer yabancı diliniz yeterliyse, dünyanın başka bir ucundaki şirketin, müşteri temsilcisi olarak, müşterilerden gelen şikayet mektuplarını okuyup çözüm bulunması için şirketin gerekli departmanlarına forward edebilir ve müşteri ile şirket arasında köprü olabilirsiniz. Özellikle, web hosting firmalarının bu alanda çok sayıda çalışana ihtiyaç duyduğunu hatırlatalım.

2- Flex Jobs
1.3 milyon üyesi olan Flex Jobs, ABD’nin en popüler “esnek” iş arama platformlarından biri. Yine ağırlıklı olarak teknoloji ve telekomünikasyon sektöründen işlerin listelendiği sitede dünyanın her yerinden işler bulmanız mümkün. Ancak sitenin ücretli abonelik sistemiyle çalıştığını da vurgulamak gerekiyor. Aylık 15 dolar, yıllık ise 50 dolar üyelik ücreti isteyen siteye freelancer’lar büyük ilgi gösteriyor.

3- Virtual Vocations
İlgilendiğiniz her sektörde, uzaktan çalışma yönetmiyle iş bulabileceğiniz site, ücretsiz üyelik imkanı sunduğu gibi, daha gelişmiş arama kriterleri ve iş bulmayı kolaylaştıran bazı özel site yetenekleri için ücretli abonelik istiyor. Aylık ücret 7 dolardan başlıyor.

4- We Work Remotely
Metin yazarı, içerik üreticisi, yazılımcı, yazılım projelerinin farklı aşamalarında görev yapacak değişik uzmanlar, müşteri temsilcisi, tasarımcı ve benzer pozisyonlar için uzaktan çalışmaya uygun iş imkanlarını listeleyen sitenin amacı ve misyonu zaten isminden de belli oluyor.

5- Authentic Jobs
Büyük firmalarda, yeteneklerinize uygun iş imkanlarını listeleyen site sayesinde, belki siz de bir Apple, Microsoft, Google çalışanı olabilirsiniz. Üstelik evden çalışma fırsatı bulabileceğiniz gibi, kimbilir, belki de bavulunuzu toplayıp Silikon Vadisi’ne taşınacak bir fırsat yakalarsınız. Ama Silikon Vadisi’ndekilerin, çalışma koşullarının sizden iyi olduğunu düşünmeyin. O kıskandığınız Facebook, Twitter, Google ofislerinde çalışanlar, “bizi 24 saat ofis içinde tutup daha çok çalıştırıp sömürmek ve evimize, ailemiz gitmeden tüm hayatımızı şirkete adamamız için buraya video oyun konsolları, bilardo masaları, kafeler/pizzacılar koyuyorlar ama bunlar aslında bizi köleleştiriyor,” diyerek isyan ediyorlar. Yani karar vermeden önce iyi düşünün…

Yorumlar

  1. Türkiyedekileri de yazsaydiniz keşke.

  2. türkiye ödemeleri nasıl yapıyorlar

  3. Yeni nesil bilişim editoryalinden sayılabilirim. Çoğu teknoloji yayın/yazınından teklifler alıyorum. Sevgili Serhat Ayan, Levent Pekcan, Serdar Kuzuloğlu gibi sektörün ‘deliler’i arasına girmeye adayım. Fakat ne söyleyeyim bağımsız araştırman olun çıkıverin benim gibi daha iyi.

    Her sektör gibi Türk bilişim yazını da nesnel kalemden olağanüstü hoşlanıyor. Çoğu firmaya telkinde bulunduğum dahi söylenebilir. sevgili Hakkıdan biraz daha fazla kazanıyor olabilirim. Fakat tek farkla o tek monitör kullanıyor bense duvarda beş tane ama evimde çalışıyorum.

    Yaşasın AB, yaşasın Nesnel yazın.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>