Evernote mahremiyet skandalı ile sarsıldı

0

Evernote, özellikle iş dünyasında çok popüler olan, bulut tabanı ve kullanışlı bir not alma uygulaması olarak büyük beğeni topluyordu. Ancak şimdi Evernote mahremiyet konusunda ağır bir yara almış görünüyor.

Uygulama, 23 Ocak’ta yapay zekanın daha etkin olması için yapılacak çalışmalara yönelik olarak yeni bir kullanıcı sözleşmesi yayınlayacağını duyurunca, tam anlamıyla kıyamet koptu.

Şirketin yeni kullanıcı sözleşmesi, Evernote çalışanlarının, kullanıcıların kişisel notlarını rahatça okuyabilmesine imkan tanıdığı için çok sayıda kullanıcıdan tepki aldı.

Hata yaptık özür dileriz, ama…

Evernote, bu yöntemin, yapay zeka çalışmalarını sürdürebilmek için gerekli olduğunun altını çizse de tepkiler çığ gibi büyüyünce, Evernote’ın CEO’su bugün yaptığı açıklamada, hata yaptıklarını kabul etti  ve kullanıcı sözleşmesini yenilemeyeceklerini vurguladı.

Şirketin yeni çözümü ise, eski sistemin devam etmesi. Mevut sistemde yazılım mühendisleri veya teknik elemanlar, bir kullanıcının notlarını görmek durumunda kaldıklarında, kullanıcının kimliğini göremiyorlar. Bu notları “anonim” bir kimlik altında okuyabiliyorlar.

Öte yandan, Evernote üzerine alınan notlarda, kaçınılmaz olarak, kullanıcının kimliğini belli eden sayısız veri de bulunduğundan, notların anonim kalmasının zor olduğu da biliniyor.

Bu küçük kriz, Evernote’a çok pahallıya mal olabilir ve popüler not alma uygulaması çok sayıda kullanıcısını kaybedebilir.

Evernote, piyasadaki en eski ve en kullanışlı, üstelik de ücretsiz olarak hizmet veren not alma uygulaması olarak büyük beğeni topluyor. Son yıllarda yaptığı atılımla bulut tabanlı bir sisteme dönüşen Evernote sayesinde kullanıcılar tüm cihazlarında aldıkları notları senkronize olarak bulut üzerinde tutabiliyorlar. Ayrıca kullanışlı tarayıcı eklentileri sayesinde, internette gördükleri görsel ve metin materyali, ayrıntılı şekilde bulut üzerinde saklayabiliyorlar.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>