Evernote’un kurucusu Phil Libin’den Metaverse açıklaması!

0

Son zamanlarda Facebook’un yatırımları nedeniyle sık sık adını duyduğumuz Metaverse, gündemde kalmaya devam ediyor. Pek çok kişi imkanların sınırsız olduğu sanal bir dünyayı gelecek olarak görürken, bazıları ise bunu bir şaka olarak değerlendiriyor. Son olarak Evernote’un kurucusu ve eski CEO’su Phil Libin, konuyla ilgili yorumlarını paylaştı.

Phill Libin, Metaverse’in gereksiz olduğunu düşünüyor

Evernote’un kurucusu ve eski CEO’su Phil, bu aralar herkesin konuştuğu Metaverse’i neredeyse her yönden aptal ve gereksiz bir şey olarak görüyor. Metaverse yeni bir şey olmasa da ve fikirler onlarca yıldır ortalıkta dolaşsa da, bunun daha erken başlamamasının nedeni, gerekli donanımın olmaması değil, insanların onu istememesiydi. Phil bunun yerine şirketlerin gerçek evrenimizi daha iyi bir hale getirmeye çalışması gerektiğini öne sürüyor.

Libin’in konuyla ilgili ifadeleri ise şu şekilde: “Bundan bir yıl sonra “metaverse” kelimesinin alaycı olmadan kullanıldığını görmek nadir olacak. Zor, istenmeyen ve sıkıcı. Meraklı hayranlar tarafından onlarca yıl süren distopik bilimkurgudan doğrudan kaldırılan metaverse, ışın kılıçları çok zor olduğu için var.

Çok yakında, yüzünüze bağladığınız şeylerin teknolojisi yeterince iyi olacak ve “donanım tam olarak hazır değil” artık bir bahane olmayacak ve dünya metaverse’in ne olduğunu görecek: çoğunlukla sıkıcı. Artırılmış gerçeklik ve çok oyunculu oyunlar gibi bitişik teknolojilerin gerçekten yararlı veya eğlenceli kısımları kendilerini metaverse hype’dan uzaklaştıracak ve gelişmeye devam edecek. Sonunda bir AR girişi yaptığında, Apple bu kelimeden uzaklaşacak.”

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Phill Libin, Metaverse ile ilgili düşüncelerinde haklı mı? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Oğuz Çakır

Bir senedir ShiftDelete.Net çatısı altında teknoloji haberleri yazıyor. Aynı zamanda TechInside için iş dünyasına özel içerikler üretiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>