Evrensel sabit gelir araştırmalarına 10 milyon dolar

0

Facebook’un kurucularından Chris Hughes ve Y Combinator’un kurucusu, yatırımcı Sam Altman, ilginç bir yatırıma imza attılar.

Marketlerin ve Fastfood restoranlarının robotlaştığı, taksi sürücülerinin işlerinin kaybetmek üzere olduğu, temizlik görevlileri yerine robot temizlik makinelerinin yerleri sildiği, müzisyenlerin yerine yapay zekanın beste yaptığı, doktorların çoğunu işsiz bırakabilecek teşhis robotlarının kullanıma girmek için gün saydığı, pilotların bile işsiz kalmasının an meselesi olduğu bir dünyada, insanların nasıl para kazanıp geçineceği sorusu şu anda aydınların zihnini en çok meşgul eden konuyu oluşturuyor.

Evrensel Sabit Gelir

Elon Musk bu soruya cevap olarak, “evrensel sabit gelir”in (Universal Basic Income) kaçınılmaz olacağını düşünüyor.

Evrensel sabit gelir, tüm vatandaşlara belli bir sabit gelir sağlama mantığı üzerine kurulu bir model. Bu sayede, robotlar insanların işlerini alsa da, insanların temel ihtiyaçlarını sağlayacak geliri elde etmesi mümkün olacak.

Fakat bu sistemin nasıl işleyeceği sorusuna henüz cevap bulunmuş değil. Böyle bir gelir kaynağının ekonomiye nasıl etki edeceği sorusu en büyük endişeyi oluşturuyor. Temel ihtiyaçlarını karşılayacak geliri elde eden çok sayıda insanın artık çalışmaktan vazgeçerek, ekonomiyi çökertebileceği, dünyanın dev bir krize girebileceği hatta medeniyetin bile çökebileceği endişesi yaşanıyor.

Chris Hughes ve Sam Altman, bu konuda yapılacak çalışmaları desteklemek üzere, 10 milyon dolarlık bir fon kurduklarını açıkladılar. Özellikle ABD toplumunu hedef alan araştırmaları destekleyecek olan fonla, robotların ve yapay zekanın işsiz bırakacağı insanları desteklemek için neler yapılabileceği araştırılacak. Elbette araştırmaların sonuçlarını, tüm dünyaya uygulamak mümkün olabilecek.

Diğer bir deyişle, robotlar çok hızlı bir şekilde geliyor ve dünyada milyonlarca insan, robotlar yüzünden işsiz kalma riskiyle karşı karşıya kalıyor. Çok yakında siyasetçilerin bu sorunu da gündeme alarak çözüm üretmeleri gerekecek. Bir ülkenin, kendi vatandaşlarının gelirlerini koruması için, yabancı ülke vatandaşlarına çalışma izni vermemesi gibi, bazı ülkelerde robot/yapay zeka kullanımına da belirli bir limit getirilebilir. Bu tür çözümlerin tartışılacağı döneme girmek üzereyiz.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>