Techinside Google News
Techinside Google News

Eyfel Kulesi rüzgar enerjisiyle ışıldıyor

Paris'in simgesi Eyfel Kulesi, enerji ihtiyacının bir bölümünü yeni rüzgar türbinleri ile karşılıyor.
- Advertisement -
Görsel: Walljpeg
Görsel: Walljpeg

Fransa’nın ve Paris’in en büyük sembolü olan ve 1889 yılında yükselen Eyfel Kulesi yıllar boyunca pek çok değişikliğe uğradı. Yeni güncelleme ise kulenin iki özel rüzgar türbinine kavuşmasını sağlayacak. Kuleyi işleten Société d’Exploitation de la Tour Eiffel, kulenin ilk katında major bir değişikliğe giderek VisionAIR5 rüzgar turbinleri ile enerji kazanacak.

Urban Green Energy’nin ürettiği iki dikey makine ikinci kuleye yakın olarak oturtuldu ve yerden 122 metre yükseklikte rüzgarı maksimum seviyede yakalayacak şekilde tasarlandı. Kuleye uygun olarak boyanan türbinler, dışardan bakıldığında kulenin siluetini bozmadığı için de beğeni topladı. Sessiz çalışan türbinler yılda yaklaşık 10.000 kWh’lık enerji üreterek ilk katın tüm enerji ihtiyacını karşılayabilecek.

30 milyon Euro’luk bir projenin ürünü olan sistem aynı zamanda daha güvenli ve yenilenebilir enerji üretimi sağlayacak. İlerleyen dönemlerde ise rüzgar türbinlerine Eyfel Kulesi genelini kaplayabilecek şekilde LED ışıklandırma, solar paneller ve yağmur suyu toplama mekanizmaları eşlik edecek.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir