Fabio Panetta dijital Euro önerisinde bulundu

0

Panetta dijital EuroPanetta dijital Euro

Avrupa Merkez Bankası yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta dijital Euro önerisinde bulundu. Panetta dijital Euro’nun gerekli olacağını vurguluyor.

Fabio Panetta dijital Euro için gerekliliği belirtti

Kripto para piyasasında yükseliş, ülkelerin kullandığı para birimlerinde de dijitalleşmeye neden oluyor. Özellikle de Çin’in dijital Yuan hamlesi, bu konuda büyük bir öneme sahip.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), Çin hükümetinin aldığı karara benzer bir yol izleyebilir. ECB yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta, yaptığı açıklamada dijital Euro’nun gerekliliğine vurgu yaptı. Gerektiği takdirde dijital Euro’nun banknotları tamamlayacağını söyledi.

Panetta, vatandaşların fiziksel ödemelerden vazgeçtiği ve elektronik para birimlerini benimsediği bir senaryoda, dijital Euro’nun ekonomik anlamda sürdürülebilirlik için gerekli olacağını söylüyor.

Tüm dünyada merkez bankalarının dijital para birimlerine yönelik harekete geçmesinin arkasında ise Facebook’un Libra’sının önemli bir payı bulunuyor. Ancak Facebook Libra’nın ölçeğini daraltmış olsa da Merkez Bankaları dijital para birimi hamlesinden vazgeçmiyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>