Facebook 3000 kişiyi işe alacak

0

Facebook’un canlı video yayını büyük bir ilgi uyandırıp hızla yaygın kullanıma ulaşırken beraberinde büyük bir problemi de getirdi: Cinayet, intihar, tecavüz videoları.

Sosyal medya devi şimdi bu sorunu yenebilmek için 3000 kişiyi işe alacağını açıkladı. Zuckerberg’ün planına göre bu 3000 kişi sürekli canlı yayınlar arasında dolaşarak yayın politikasına aykırı içerikleri tespit edecek ve yayını sonlandıracak. 

Google 100 bin kişi kullanıyor

Facebook’un bu amaçla işe alacağı 3000 kişiyi Filipinler gibi ucuz iş gücü sunan ülkelerde, taşeron firmalarla organize edeceği düşünülüyor. Ancak bu uygulama sadece Facebook’a özel olmayacak. Özellikle son dönemde YouTube’daki rahatsız edici videolar nedeniyle milyar dolarlık reklam bütçelerini kaybeden Google’ın dünya çapında ucuz iş gücünden 100 bine yakın çalışanı Google eko sistemindeki sorunlu içerikleri tespit etmek için kullandığı tahmin ediliyor. Facebook’un da tecavüz, intihar ve cinayet videoları için Google’ın etkin olarak kullandığı bu sisteme bel bağlayacağı düşünülüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>