Facebook 360 derece videolara guide ekledi

0

Facebook’un kısa süre önce yayına aldığı 360 derece video özelliği büyük beğeni kazanmıştı. 360 derece kameralar yapabilen kameralarla hazırlanan bu videolarda, seyirci mouse yardımıyla bakış açısını değiştirip kameranın etrafındaki alanı dilediği açıdan seyredebiliyor. Ayrıca, sanal gerçeklik gözlükleriyle de uyumlu olan bu videolarda, sanal gerçeklik gözlüğü sahipleri, videoda istediği yöne bakabiliyor.

Ancak bu videoların önemli bir açığı bulunuyor. Videoyu hazırlayan kişi veya kurum, belli bir noktayı vurgulamak isterken, seyirciler o noktaya bakmak yerine, videoda başka bir açıya bakabiliyor ve vurgulanmak istenen noktayı kaçırabiliyorlar. Bu yüzden 360 derece videolar reklam verenler için çok cazip olamadı.

Facebook şimdi bu eksikliği gidermek için, 360 derece videolara guide özelliği getiriyor. Bu özellik sayesinde yayıncı videoyu Facebook’a yükledikten sonra vurgulamak istediği noktaları seçip işaretleyebilecek. Seyirci videonun akışı içinde o noktaya geldiğinde, görüş açısı içinde bir ok belirecek ve bakması gereken ilgi çekici noktayı görebilecek.

Özellik şimdilik test aşamasında bazı sayfalarda kullanılabiliyor. Önümüzdeki birkaç hafta içinde tüm sayfaların bu yeni özelliğe erişebilmesi bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>