Facebook ABD Kongresine 452 sayfalık cevap gönderdi

0

Facebook’un başı ABD Kongresi ile dertte. Facebook’un, yabancı telefon üreticilerine, özellikle de Çin şirketlerine, kullanıcı verilerini sattığını düşünen ABD Kongresi Zuckerberg’i ahiret sorularıyla terletiyor.

452 sayfalı özet

Kongre önünde yeminli ifade de veren Zuckerberg’in cevapları tüm sorulara yanıt vermek için yeterli değildi. Facebook şimdi Kongrenin sorularına detaylı yanıt oluşturacak 452 sayfalık bir raporu kongredeki soruşturma komisyonuna gönderdi. Yine de bu raporun, sorulan sorulara ilişkin “özet” cevaplar olduğunun altı çiziliyor. Detaylı cevapların ve belgelerin ise on binlerce sayfa tutacağının altı çiziliyor.

Facebook, bazı kullanıcı verilerinin sistemin işlemesi için reklam verenlere ve uygulama geliştiricilerine ulaşması gerektiğini savunuyor. Ancak bu verilerin de yine kullanıcıların izniyle paylaşıldığını vurguluyor. Örneğin bir oyun geliştiricisi yeni yayınladığı zombi oyunu için reklam yaparken, profilinde zombi oyunlarını sevdiğini belirten veya daha önce zombi oyunları oynamış kullanıcılar reklam göstermek istiyor. Fakat yine de bu tür bilgiler, kimi kullanıcılar için mahremiyet ihlali oluşturabiliyor

ABD kongresi şimdi bu bilgilerin ne kadarının ve hangi formatta, hangi şirketlerle, hangi amaçlarla paylaşıldığını tespit etmeye çalışıyor ancak 2 milyar kullanıcısı bulunan Facebook’un kişisel verilerini analiz etmek ve paylaşım mekanizmasını anlamak hiç kolay iş değil. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>