Facebook, ağına alışveriş butonu ekliyor

0

Dünyanın, kullanıcı sayısı itibariyle en büyük sosyal ağı Facebook’un, ekleyeceği satınalma butonu sponsorlu reklamların hemen altında bulunacak. Şirketten yapılan açıklamada yeniliğin, halen sınırlı sayıda küçük ve orta ölçekli işletmelerin katılımıyla sürdürüldüğü ifade edildi.

Facebook’un, son dönemde dijital reklam gelirinde artış kaydettiği gözleniyor. eMarketer’in rakamlarına göre sosyal ağ, geçen yıl küresel reklam harcamalarının yüzde 5.8’ini elde ederken bu rakam 2014’de yüzde 7.8 düzeyine erişti. Dünyanın, dijital reklam harcamalarından en fazla gelir elde eden şirketi Google ise aynı dönemde küresel ölçekte yüzde 31.5 pay sağladı.

online_shopping

Pazarlama analistleri, iş çevrelerinin Facebook’u doğrudan satış yapmaktan çok kullanıcıları bilinçlendirmek için kullanılabilecek bir platform olarak gördüklerini paylaşıyor. Ancak, Facebook yönetimi doğrudan satış için yaptığı hazırlıkla adeta bu tezin yanlış olduğunu ispatlamaya çalışıyor.

Kredi kartı bilgilerinin satışı yapacak şirketlerle paylaşılmaması kullanıcı cephesinde Facebook’un tercih edilmesini sağlayabilecek bir unsur olarak göze çarpıyor.

İşletmeler için ne anlama geliyor?

Öncelikle Facebook’un zaman içinde bir e-ticaret platformuna dönüşme potansiyeli işletmeler açısından büyük bir fırsat oluşturacak. Bu durum eBay gibi pazar yeri servisleri için bir tehdit olabilir ancak e-ticarete girmek isteyen işletmeler için ucuz, etkin ve hedefe yönelik bir pazara bu kadar hızlı kavuşma şansı kesinlikle göz ardı edilemez.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>