Facebook, Amazon Echo’ya rakip ürün geliştiriyor

0

Elon Musk ile yapay zeka konusunda kavgaya tutuşan Zuckerberg’in yapay zeka konusunda neden bu kadar duyarlı olduğu ortaya çıktı. Amazon ve Google arasında süregelen yapay zekalı ev asistanı yarışına Facebook da dahil oluyor. 

Facebook’un geliştireceği yapay zekalı ev asistanı, Amazon Echo ve Google Home’un aksine, hoparlörün yanında bir de dokunmatik ekrana sahip olacak. Kullanıcıların Facebook hesaplarına gelen mesajlarını da okuyabilecek akıllı asistan aynı zaman email alıp göndermek, hava durumunu, trafik durumunu takip etmek, haberleri okumak gibi yeteneklere de sahip olacak. Facebook asistanı elbette Amazon ve Google’da olduğu gibi, sesli komutlarla eve sipariş de verebilecek.

Facebook henüz konu hakkında yorum yapmazken şirketten sızan bilgiler, 15 inç boyutunda olacak cihazı iPhone’un da üreticisi olan Çinli Petragon’un üreteceğinin altını çiziyor.

Facebook’un gizemli araştırma laboratuvarı Building 8’de geliştirilen cihazlarda LG’nin dokunmatik panellerinin kullanıldığı, cihazın kasasının ise magnezyum-alüminyum karışımı ile tasarlandığı da vurgulanıyor.

Sosyal medya devinin üreteceği akıllı ev asistanı, ekranın kullanılmadığı anlarda ise kullanıcının Facebook hesabından seçtiği fotoğrafları gösteren bir fotoğraf albümü olarak salonda dekoratif bir ürün olarak işlev görecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>