Facebook Apple için suçlamada bulundu

0

Facebook Apple

İki teknoloji devi Facebook ve Apple arasında yeni bir gerginlik ortaya çıktı. Facebook Apple için rekabete engel olmaya yönelik iddialarda bulundu.

Facebook Apple için yeni iddialar sundu

Teknoloji dünyasında dev şirketlerin birbirlerine patent ihlalleri, rekabeti engelleme gibi iddialarla suçlamaları artık olağan bir süreç haline geldi. Bu kez Apple ve Facebook arasında bir gerginlik yaşandı.

Apple’ın rekabeti engelleyici yönde bir strateji izlediğini iddia eden Facebook, Apple’ı Avrupa Birliği Komisyonu’na şikayet etti. Facebook’un ortaya sunduğu iddialar özellikle de App Store’a yönelik oldu. Geliştiricilerin Apple kullanıcılarına erişebildikleri tek alanın App Store olduğunu belirten Facebook, şirketin bunu kendi hizmetlerini öne çıkarmak için kullandığını iddia etti. Kendi uygulaması Facebook Gamig üzerinden bir örnek veren şirketi, Apple’ın bu uygulamayı bulut tabanlı oynayabilme özeliği kaldırılana kadar onaylamamasından örnek verdi.

Facebook, tıpkı diğer geliştiriciler gibi Apple platformunda oyun uygulamalarından uygulama içi ödemelere kadar birçok alanda sorunlarla karşılaştığını ifade ediyor. Facebook’un iddiaları arasında Apple’ın müşterilerini kendi servislerinden alışveriş yapmaya zorladığı da yer alıyor.

Son günlerde Fortnite oyunundaki ödeme yöntemiyle de gündeme gelen ve bu konuda sorun yaşayan Apple için yeni iddialar gelmeye devam ediyor. Rekabeti engelleme konusunda bazı firmalarla davalık da olan şirketin önümüzdeki günlerde strateji değiştirip değiştirmeyeceği ise şimdiden merak ediliyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>