Facebook bağış toplama aracını yayına aldı

0

Facebook’un Kickstarter gibi topluluk fonlama servislerinde dönen milyar dolarları kendi bünyesine çekme operasyonunda ilk adım atıldı. Uzun süredir, bağış toplama modülü üzerinde çalıştığı bilinen sosyal medya devi nihayet o aracı yayına aldı.

Zuckerberg’in 1,5 milyar aboneli dev sosyal medya servisi şimdilik, Kickstarter ve Indiegogo’ya rakip değil zira uygulama sadece kar amacı gütmeyen hayır amaçlı vakıflar yararına bağış toplamaya izin veriyor. Uygulama ayrıca kullanıcıların sadece Facebook içinden bağış yapmasına imkan tanıyor, yani kullanıcıları bağış bahanesiyle dış sitelere yönlendirmek mümkün değil, bu da bağış yapmak isteyen hayır sever kullanıcıları kandırmaya çalışacak kötü niyetli kişileri engelleyecek bir önlem.

Yeni uygulamanın arkasında Facebook’un Social Good isimli ekibi yer alıyor. Bu ekip sosyal medya kullanımını güvenli ve yararlı bir deneyime dönüştürme amacı taşıyor. Ekip, bağış toplamak isteyen yardım kuruluşları için de sosyal medyada etkili şekilde bağış toplamak için bilinmesi gerekenler hakkında bir rehber hazırlamış durumda.

Peki Facebook bu bağışlardan komisyon alacak mı?

Facebook, komisyon alacağını inkar etmiyor ancak bunun operasyonu yürüten ekibin masraflarını karşılayacak, çok küçük bir oran olacağını vurguluyor. Bu oran ise %5 olarak belirlenmiş durumda. Bu kesintinin %2’si bu projelerle ilgilenen ekibin ve gerekli donanım, trafik maliyetlerinin karşılanması için harcanacak. %3’ü ise Facebook’un parayı ilgili hesaplara veya kişilere ulaştırması için bankalar tarafından istenecek komisyonlara ayrılacak. Kampanyayı düzenleyenler, fonda biriken paranın %95’ini alabilecek.

Sosyal medya devinin bu yeni “bağış sistemi” ile, sosyal medyada bağış ve para toplama konusundaki operasyonlarını test edip mükemmelleştireceği, tüm sorunları çözdükten ve kullanıcıları sosyal medya üzerinden bağış yapmaya alıştırdıktan sonraysa, Kickstarter benzeri, ticari amaçlı fon toplama operasyonlarına başlayacağına kesin gözüyle bakılıyor. Elbette, bu operasyonlarda Zuckerberg’in aldığı komisyon oranının %5’ten daha fazla olacağını tahmin etmek de zor değil.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>