Techinside Google News
Techinside Google News

Facebook Bing’i bırakıyor

Dev sosyal ağın Microsoft’un Bing arama motoruyla ilişki durumu “karmaşık” hale geldi.

Facebook Microsoft’un Bing arama motorunu kendi motorunu ön plana çıkarmak için bıraktı.

Daha önceleri Facebook aramalarında Bing sonuçlarını görüntülemek için bir seçenek bulunuyordu ancak birkaç günden beri bu seçenek kaybolmuş durumda.

- Advertisement -

Facebook’un kendi teknolojisi olan Social Graph’ı temel alan arama motoru sonuçlarda yorumlara, fotoğraflara ve Facebook ekosistemindeki diğer bilgilere odaklanmayı sağlayacak. Diğer bir deyişle dev sosyal ağ sınırlarını duvar ile örecek.

Her iki taraf da geçtiğimiz Cuma günü Reuters tarafından verilen haberi doğruladı.

Bir Facebook sözcüsü “Şu an Facebook Search’te web sonuçları göstermiyoruz çünkü insanlara kendileriyle Facebook üzerinden paylaşılan bilgileri aramaları için yardım etmeye odaklanmış durumdayız. Microsoft ile çok farklı alanlarda müthiş ortaklıklarımız devam ediyor.” diye konuştu.

Microsoft da söz konusu kararın “bir süre önce” alındığını, buna rağmen sonuçların geçen hafta kaybolmaya başladığını onayladı.

facebook-bing

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg geçmişte Facebook üzerinde aramanın bir gün Web üzerinde aramaları geçebileceğine inandığını söylemişti. Site üzerinde günde bir milyardan fazla arama yapıldığını işaret eden Zuckerberg bu sayının küçük bir arama motorunun seviyesinde olduğunu belirtmişti.

Microsoft sosyal ağ ile hala az miktarda ancak etkili bir ilişkiye sahip. Şirket aynı zamanda 2010 yılında Facebook reklamları kendi bünyesine çekene kadar sosyal ağa banner reklamları sağlıyordu.

Facebook’un arama fonksiyonunun arkasındaki Social Graph teknolojisi geçtiğimiz hafta gelen iOS güncellemesiyle birlikte ilk defa mobil kullanıcıların hizmetine sunulmuştu.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir