Facebook çalışanı kullanıcıların psikolojik profillerini satmış

0

Colorful Balloons

Facebook çok ilginç bir skandalla çalkalanıyor.

Dev bir sosyal deney alanı

2 milyar kullanıcısı bulunan Facebook aynı zamanda farklı bilimsel çalışmalar için kimi zaman kullanıcı veri tabanını üniversitelere açabiliyor. Bilim insanları Facebook platformu üzerinde değişik psikolojik ve sosyolojik çalışmalar gerçekleştiriyor.

Facebook ayrıca, kendi bünyesinde uzman psikologlar çalıştırıyor ve kullanıcıları hakkında düzenli raporlar ve analizler yapıyor. Bu psikologlardan biri olan Joseph Chancellor’ın ise şimdi 50 milyon kullanıcıya ait psikolojik verileri kendi kurduğu araştırma şirketine aktardığı, Global Science Research (GSR) isimli şirketin ise bu verileri satarak kazanç elde ettiği anlaşıldı.

Sosyal medya devi olay hakkında soruşturma açtı ve Joseph Chancellor ile onunla beraber çalışan diğer psikologların yetkilerini kısıtladı. Soruşturma sonunda, veri hırsızlığı kanıtlanacak olursa, GSR şirketini ve Chancellor’u yasal olarak çok zor bir süreç bekliyor olacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>