Facebook, rakibinden transfer yaptı

0

Facebook, Çin’in en önemli sohbet/mesajlaşma uygulaması WeChat’in ürün yöneticisi Dan Grover’ı transfer etti.

Grover, Çinli WeChat’te chatbot teknolojisini geliştiren ve yüz milyonlarca Çinli’nin chatbot’lar ile sohbet ederek ürün ve servis sipariş etmesini sağlayan isim olarak biliniyor. Zuckerberg de Messenger ile aynı şeyi yapmaya çalışsa da WeChat’in chatbot teknolojisi konusunda Messenger’dan çok ileride olduğu biliniyor. Dolayısıyla Zuckerberg Amerika’yı yeniden keşfetmek yerine, bu yolculukta ne yapacağını bilen deneyimli bir uzmanı işin başına getirmeyi tercih ediyor.

Messenger chatbot’ları henüz kullanıma sokmuş durumda ve bu araçlar sayesinde kullanıcılar taksi çağırabiliyor, pizza siparişi verebiliyor ya da benzer hizmetlere erişebiliyor, ancak bu servisler şimdilik çok kısıtlı sayıda bulunuyor ve elbette henüz ABD dışına çıkabilmiş değiller. WeChat ise chatbotlar üzerinden çok geniş yelpazede hizmetler sunabiliyor, istediği şirketin chatbot’unu arayanlar için QR kodlar kullanılabiliyor, chatbot üzerinden para transferi yapılabiliyor.

Facebook şimdilik bu transfer hakkında resmi bir açıklama yapmış değil ancak Grover’ın Twitter hesabında yayınlanan bir fotoğrafta, iş arkadaşlarının Grover’ın doğum gününü kutladığı görünüyor ve pastanın üzerinde WeChat sembolü üzerinden Facebook sembolü üzerine doğru giden bir ok işareti olduğu dikkat çekiyor. Grover’ın birkaç aydır da Zuckerberg’in transfer teklifi nedeniyle Facebook yöneticileri ile görüştüğü biliniyordu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>