Facebook çalışanları kendi şirketlerine tepkili

0

Facebook çalışanları

Apple ile Facebook arasında yaşanan veri güvenliği tartışması büyüyor. Son olarak Facebook çalışanları kendi şirketlerini eleştirdi.

Facebook çalışanları durumu ikiyüzlülük olarak değerlendirdi

Apple, uygulamaları daha şeffaf bir şekilde takip edeceğini daha önce duyurmuştu. App Tracking Transparency Feature isimli bu yeni özelliğin, 2021 yılında kullanıcılara sunulacağı açıklanmıştı.

Ancak Facebook Apple’ın bu yeni özelliğinden pek memnun olmamış bir hayli büyük tepki göstermişti. Hatta bu durum Apple’ın mavi tikini kaldırmaya kadar gitmişti.

Apple bu yeni özellikle kullanıcılara, ilk kez açtıkları uygulamalarda bir bildirim verilecek. Bu bildirimle kullanıcı verilerinin takip edilmesine yönelik izin verip vermedikleri sorulacak. Bu bidirime izin vermeyen uygulamalar ise mağazadan kaldırılacak. Facebook, Apple’ın kullanıma sunacağı bu özellik için bir hayli tepkide bulunmuştu. Özellikle de Facebook’un hedef kitle odaklı reklamlar sunduğu da göz önüne alındığında, Facebook verilere ulaşamama durumunda gelir anlamında zor durumda kalacak.

Facebook’un kendi çalışanlarından bazıları ise şirketlerinin Apple’a gösterdiği bu tepkiyi ikiyüzlülük olarak değerlendiriyor. Çalışanlar, Facebook’un özellikle de küçük işletmeleri kendisi için bir kalkan gibi kullandığını belirtiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>