Facebook çalışanları yaşlı adama mobbing uygulamış

0

Facebook, kadın çalışanların ayrımcılık gördüğü konusundaki şikayetlerin ardından şimdi de eski bir çalışanın şirkete açtığı davayla sarsıldı.

52 yaşındaki Gary Glouner, şirkette çalışan genç insanların “burada yaşlı insanlar çalışmamalı, Facebook’ta çalışmak için çok yaşlısın,” gibi şikayetlerinden sonra kovulduğunu dile getirerek Facebook’a dava açtı.

İşini yapmasına ve uzmanlığını göstermesine fırsat verilmeden yaşı nedeniyle ayrımcılığa uğradığını ve işten atıldığını vurgulayan eski çalışan şirketteki çalışanlar tarafından ağır mobbinge uğradığının altını çizdi. Daha önce Microsoft’ta çalışan Glouner aslında Facebook’a kendi isteği ile girmiş değil. Facebook’un 2013 yılında Atlas Online Reklamcılık şirketini Microsoft’tan satın almasıyla o da ekiple beraber Facebook’ta çalışmaya başlamak durumunda kalmış.

Öte yandan Facebook, Silikon Vadisi’nde yaş ayrımcılığı yapmakla suçlanan ilk firma değil. BM’nin istatistiklerine göre yaşlılık sınırı her 5 yılda 1 yaş ilerlerken bugün yaşlılık sınırı 80 olarak kabul ediliyor ancak 20’li yaşlarda çalışanların yoğunlukta olduğu Silikon Vadisi’nde 35-40’lı yaşlardan büyük çalışanlara yaş ayrımcılığı yapılabiliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>