Facebook çalışanlarına 4 ay doğum izni

0

facebookFacebook’un CEO’su, birkaç gün önce, 2 aylık doğum iznine çıkacağını açıklayarak büyük şaşkınlık yaratmıştı. İş dünyasında oluşan bu şaşkınlığın nedenini, TechInside’da yayınladığımız bu analizde detaylıca incelemiştik.

Analizimizde de belirttiğimiz gibi, Zuckerberg farklı yönetim bakış açısını yeniden ortaya koyarak şimdi tüm çalışanların 4 ay doğum iznine çıkabileceğini açıkladı.

Mark Zuckerberg’ün babalık iznine ayrılacağını duyurmasının ardından Facebook, tüm tam zamanlı çalışanları için nerede yaşadıkları ve cinsiyetleri fark etmeksizin ücretli doğum iznini dört aya çıkardığını açıkladı. Anneler kadar babaların da yeni doğan bebekleriyle zaman geçirmeleri gerektiğine inanan Facebook’un bu yeni politikası 1 Ocak 2016 itibariyle uygulamaya alınacak.

Bu uygulamanın bebek evlat edinenler için de geçerli olacağını vurgulayan Facebook Global İnsan Kaynakları Başkanı Lori Goler konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Facebook olarak çalışanlarımızı ve onların önem verdikleri insanları desteklemeye odaklanıyoruz. Hayatlarının her evresinde onların yanında olmayı istiyoruz ve ücretli doğum izni bunun önemli bir parçası.”

Türkiye’de ise, kadınlar dört aylık doğum izni kullanabilirken babalar için annenin hastane sürecine yardımcı olabilmesi amacıyla sadece beş günlük izin hakkı bulunuyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>