Facebook canlı yayın haritası yayınladı

0

facebook

Sosyal medya devi Facebook, kullanıcılarının yaptıkları canlı yayınları daha geniş kitlelere ulaştırmak için önemli bir aracı yayına aldı.

Bir dünya haritası üzerinde tüm canlı yayınları işaretleyen Facebook, böylece kullanıcıların istedikleri canlı yayınlara kolayca ulaşabilmesinin önünü açmış oldu. Kullanıcılar interaktif haritadan istedikleri canlı yayını seçip seyredebilecekleri gibi haritanın kenarındaki çok seyredilen klipler listesini de görebilecekler.

Haritaya ulaşmak isteyen kullanıcıların, zaman çizgisi sayfasının solundaki menüden “Live Video” uygulamasını açmaları yeterli olacak. Harita videonun dünyanın neresinden yayınlandığını gösterdiği gibi videoya tıklandığında, dünyanın nerelerinden izlendiğini de gösterme yeteneğine sahip.

Bu yeni interaktif video haritası, sosyal medya servisi üzerinde canlı video yayınlarının gelişmesine ve daha fazla izleyicinin canlı yayınları izlemesine katkıda bulunacak. Kısa süre sonra Facebook üzerinde de YouTube üzerinde olduğu gibi sadece video yayınlayarak geçimini sağlayan profesyonel video blogger’ların gelişmesi bekleniyor.

Zuckerberg’in sosyal medya devi kısa süre önce hergün yayınlanan video sayısında YouTube’u geçmişti. Ancak Facebook hesaplarında yayınlanan videolar herkese açık olmadığı için etkisi bu videoların etkisi YouTube videoları gibi olmuyor. Canlı yayınlar ise Facebook’un odaklandığı yeni bir video formatı. Canlı yayınlar sayesinde kullanıcılar toplumsal olayların içinden veya önemli toplantılardan, ya da tamamen kişisel alanlarından yayın yapma imkanına kavuşuyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>