Facebook CNN’e neden 3 milyon dolar ödedi?

0

Bugün içinizde, akıllı telefonunuzu alıp bir canlı yayın çekme isteği yoksa, emin olun birkaç ay içinde olacak. Canlı yayın, live-streaming, gelişen internet hızlarının ve görüntü teknolojilerinin bize bahsedeceği bir sonraki iletişim yöntemi olacak. Üstelik bu sahayı herkesten önce sahiplenmek isteyen biri var: Facebook.

Facebook canlı yayın işinde ne kadar ciddi ve ısrarlı olduğunu bir kez daha kanıtladı. WSJ haberine göre şirket, ünlülerden ve yayıncılardan oluşan 140 kadar yüksek profilli sayfa sahibine toplam 50 milyon dolarlık ödeme yaptı. Ortalamaya vurunca Facebook Sayfası başına 350 bin dolar gibi görünse de, bundan çok daha yüklü ödemeler alanlar da mevcut.

Üç medya devi başı çekiyor

Listeye göre medya devleri BuzzFeed, New York Times ve CNN, 3’er milyon dolarlık ödemeyle listenin zirvesinde yer alıyor. Bu 3 milyon dolar karşılığında CNN ve diğer yayıncılar, Mart 2016 ile Mart 2017 arasındaki bir yıl boyunca sık sık Facebook üzerinden canlı yayın yapacaklar. Listede Kevin Hart ve Gordon Ramsey gibi ünlülerin de adı geçiyor.

Canlı yayın aslında çoğu kullanıcının herhangi bir ücret almadan benimsemeye hazır olduğu bir iletişim yöntemi. Bizzat kullanmasanız bile, arkadaş listenizdeki pek çok kişinin günün çeşitli vakitlerinde yaptıkları canlı yayın denemelerine denk gelmişsinizdir. Teknoloji ve bağlantı hızları ileri doğru adım attıkça, canlı yayın yapan kullanıcı sayısı artmaya devam edecektir. Facebook bu artışı hızlandırmak için elinden geleni yapıyor.

Üstelik buradaki tek amaç, canlı yayınların benimsenmesini hızlandırmak değil, sosyal medya devi aynı zamanda bu bütçeyle hangi tür içeriklerin canlı yayında daha fazla tercih edildiğini bizzat gözlemlemek istiyor. Bu konuda mümkün olduğunca geniş bir yelpazede yayıncı ve ünlüyle anlaştıklarını belirten Facebook, canlı yayında neyin işe yaradığını ve neyin yaramadığını böylelikle çözmeyi hedefliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>