Facebook’un dev drone uçağı havalandı

1

Facebook’un patronu Zuckerberg’in, ulaşılması zor bölgelere havadan yüksek hızlı internet ulaştırma planı çerçevesinde geliştirilen dev drone uçaklar, ilk test uçuşuna başladılar.

Aquila isimli drone uçaklar, dev kanat açıklığı ve güneş enerjisi ile çalışan motorları sayesinde haftalarca havada kalabilme yeteneğine sahipler. V şekilli dev kanatları ile çok yüksek irtifada uçabilen drone’lar aynı zamanda yüksek hıza da ulaşabiliyorlar.

Arizona Yuma’daki test sırasında birkaç bin metrelik yüksekliğe çıkan ve 96 dakika boyunca test uçuşu gerçekleştiren drone’lar, Facebook’un kısa süre sonra gökyüzüne hakim olacağının da işaretlerini verdi.

Yeterince drone üretildiğinde, internet erişiminde sorun yaşanan bölgelerin üzerinde uçarak yüksek hızlı internet bağlantısı sağlayacak olan drone’lar sayesinde örneğin, okyanuslarda öncelikle trafik rotaları üzerinde gerçekleştirilen uçuşlarla, deniz araçlarının okyanusta bile düşük maliyetli, yüksek hızlı internet bağlantısına sahip olması sağlanacak. 19 bin metre yükseklikte 3 ay boyunca hiç yere inmeden uçabilme kapasitesine sahip olan bu drone’ların, dijital dünyanın gelişimi açısından çok önemli bir rolü olacak. Şu anda hiç yere inmeden havada kalabilen drone uçak rekoru ise 2 hafta.

Facebook’un geliştirdiği bu teknoloji, ülkesinde internet erişimi sağlamakta zorluk çeken devletler tarafından da kullanılabilecek.

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>