Facebook devlete 3 milyar dolar ceza ödeyecek

0

Facebook’un geçtiğimiz dönemde kullanıcıların mahrem bilgilerini üçüncü parti şirketlerle yasa dışı olarak paylaşması Mark Zuckerberg’e ağıra patladı.

Cezalar milyar dolarla

Cambridge Analytica skandalının patlamasıyla ile ortaya çıkan sorun üzerine Facebook’u yakın takibe alan ve soruşturma başlatan Federal Ticaret Komisyonu’nun (FTC) Facebook’a 3 ile 5 milyar dolar arasında ceza kesmeyi planladığı ortaya çıktı.

Facebook’un ise cezayı düşürmek için pazarlık yaptığı ancak alacağı 3 milyar dolarlık cezanın FTC tarafından teknoloji şirketlerine kesilen en büyük ceza olacağı vurgulanıyor. FTC daha önce Google’e kestiği cezada sadece 22,5 milyon dolar istemişti.

Bu cezadan sonra ise teknoloji şirketlerinin kullanıcıların mahremiyetini artık son derece ciddiye alacakları tahmin ediliyor, zira yapacakları her hatanın bedelini milyar dolarlarla ödemeye başlayacaklar gibi görünüyor.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>