Facebook dinamik reklamlar ile ilgi alanına dayalı eşleşmeyi hedefliyor

0

Facebook, dinamik reklamlar olarak adlandırılan reklam hizmetlerini genişleterek, daha çok kullanıcı odaklı hale getirecek.

Facebook tarafından yapılacak yenilikte en büyük odak noktası kullanıcılar olacak. Kullanıcıların ilgi alanları, web sitesi çerezlerinde hangi sitelerde ürünlerin arandığı otomatik reklam hedeflemenin en önemli noktası. Bu bakımdan kullanıcılardan elde edilecek verilerin yeniden yorumlanması ile birlikte tüketiciler ile üreticileri bir araya getirmeyi hedefleyen Facebook, böylece reklam servisinden elde edilecek dönüşleri de arttırmayı planlıyor.  Özellikle Facebook’un haber akışına yerleştirdiği reklamlarda uzun süreden beri benzer bir değişim amaçlandığı biliniyordu.  Mevcut çalışmaları bir adım daha ön plana çıkaran Facebook, kullanıcıların bilgilerinizi daha detaylı bir şekilde analiz edilecek. Bu kapsamda ise kullanıcıların tarama geçmişi, beğenileri, reklam tıklamaları ve demografik bilgileri gibi faktörler sonucunda farklı bir reklam stratejisi yürütülecek.

Dinamik Reklamlar İçin İlk Testler Olumlu

Facebook’un yeni reklam servisinin Kuzey Amerika’daki testlerinin başarılı olduğu açıklanmış durumda. Önemli firmalara tanınan bu imkan ile Dynamic Ads (Dinamik reklam) üzerinden müşteri kazanımları yüzde 20’ye kadar arttırılmış durumda. Güncelleme önümüzdeki birkaç ay içinde daha fazla reklam verene ve işletmeye sunulacak ve böylece dinamik reklamlardaki duvarlar kaldırılacak açık hale getirilecek.

Facebook cephesinde yaşanan bu değişim, reklam verenler ve buna bağlı olarak Facebook yönetimi için önemli bir gelişme olarak görülse de işin diğer ayağında Avrupa Komisyonu var. Kullanıcıların internet gizliliği konusunda sıkı yaptırımlar uygulayan birim, Facebook için kötü haberlerle kapıyı çalabilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>