Facebook editör kontrolünde haber yayınlayacak

0

ABD Başkanlık Seçimleri sırasında, sahte haberleri yaymak isteyenlerin Facebook’u kullandığı suçlamasıyla karşı karşıya kalan Zuckerberg, sahte haber sorununa çözüm bulmak için, eski ve güvenli yönteme başvuracak.

Facebook, bundan sonra, güvenilir kaynaklardan çektiği haberleri, kendi editörlerinin gözetiminde yayına alacak.

Sosyal medya, haber mecrasına dönüşüyor

Yeni, editörlü haberler, Collections ismini taşıyacak. Böylece Facebook kullanıcıları, bu alanda görmedikleri haberlerin güvenilirliğini sorgulayabilecekken, Collections üzerinde yayınlanmış haberlere güvenebilecekler.

Facebook yeni Collections haberlerinin ne zaman yayına başlayacağı konusunda henüz bir açıklama yapmış değil. Bu iş için sosyal medya servisinin, her dilden uzman gazetecileri işe alması ve ayrıca yerel medya kaynakları ile işbirliği geliştirmesi gerekiyor ki, tüm bunlar kolay işler değil.

Sosyal medya servisindeki sahte haberler problemi hakkındaki tartışmalar da hızla büyüyor ve hergün başka bir kaynak, sahte haberler hakkında yorum veya açıklama yapıyor. Ayrıca, Zuckerberg’ün sitesinin etkin olduğu ülkelerde, seçimlerin sahte haberlerle sabote edilebileceği korkusu da yerel siyasetçileri endişelendiriyor. Bu tür endişeler, seçim dönemlerinde Facebook gibi çok yaygın sosyal medya servislerine erişimin engellenmesini bile tartışmaya açmış durumda.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>