Facebook editörleri teröristlerin hedefinde

0

Facebook’ta fark edilen küçük bir açık, sosyal medya servisinde terörist organizasyonların içeriklerini silmekle görevli 40 editörün hayatının tehlikeye girmesine neden oldu.

Facebook’ta, cinsel içerikli, saldırgan temalı veya terörizmle bağlantılı içerikleri kaldırmak, bu içerikleri yayınlayan kişileri engellemekle görevli 1000 kadar editör bulunuyor. Ancak ne var ki, kısa süre önce, bu editörler bir içerik sildiklerinde içeriğin sahibine gönderilen log bilgilerinde editörün isminin de yer aldığı anlaşıldı. 

Bu da terörizmle bağlantılı içerik ve kişileri engelleyen 40 kadar editörün hayatının tehlikeye girdiğini işaret etti. DAEŞ içeriklerini siteden kaldıran, bu organizasyonla bağlantılı kişileri sitede engelleyen editörlerin isminin DAEŞ’in eline geçmiş olabileceği kuşkusu nedeniyle editörler şu anda büyük endişe yaşıyorlar.

Facebook söz konusu açığı kapatarak editörlerin ismini loglardan kaldırdı ancak terör örgülerinin isimleri çoktan almış olabilecekleri korkusu hala devam ediyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>