Facebook eleman bulmakta zorlanıyor

0

Facebook yeni mezunları çekmekte zorlanıyor

 Facebook’un son dönemde yaşadığı veri skandalları nedeniyle eleman bulmakta zorlandığı açıklandı. Sosyal medya devi özellikle ABD’nin önde gelen üniversiteleri olarak gösterilen Stanford ve Carnegie Mellon gibi üniversitelerden yeni mezunları bünyesine çekmekte zorlanıyor.

En çok düşüş yazılımcılarda görüldü

Cncbc’de yayımlanan haberde, yeni mezunların Facebook’tan gelen iş tekliflerini 2017-2018 okul döneminde yüzde 85 oranında kabul ettiği belirtiliyor. Aralık 2018’de oran yüzde 35-55 arasına düştü. En yüksek düşüş ise Carnegie Mellon Üniversitesi’nde görüldü ve bu okulun yeni mezunlarının yüzde 35’i Facebook’tan gelen iş tekliflerini kabul etti. Facebook’un eleman bulmakta zorlandığı pozisyon ise ürün ekiplerinde çalışacak yazılım mühendisi. Bu pozisyon için yeni mezun yazılımcıların yüzde 90’ı 2016’da gelen iş tekliflerini kabul ederken, bu yılın başında bu oran yüzde 50 seviyesine düştü.

Facebook: Çalışan sayımız arttı

Haber için Facebook’tan bir açıklama geldi ve Facebook Sözcüsü Anthony Harrison, “Haberde belirtilen rakamlar tamamen yanlış. Facebook 2018 1Ç ve 2019 1Ç arasındaki dönemde çalışan sayısını yüzde 36 artırdı” dedi.

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>