Facebook enerji depolama için yapay zeka kullanacak

0

Facebook enerji depolama

Facebook enerji depolama sistemleri için yapay zekadan yararlanacak. Böylelikle yenilenebilir enerji depolamak daha ucuz hale gelecek.

Facebook enerji depolama çalışmalarına ağırlık veriyor

Artık enerjinin üretimi, iletimi ve dağıtımının ötesine geçerek, enerjinin depolanması konusu yeni bir trend olmaya başladı. Bunda, ülkelerin yenilenebilir enerjiye yönelik çalışmalara ağırlık vermesinin büyük bir payı var.

Facebook ile Carnegie Mellon Üniversitesi, bu alanda ortak bir çalışmaya imza atıyor. Açık Katalizör Projesi isimli bu projeyle, güneş ve rüzgar enerjisinin depolanması çok daha kolay bir hal alacak. Normalde milyarla ifade edilen element kombinasyonlarıyla üretilecek yeni elektro katalizörün, Facebook’un çalışmasıyla bin kata kadar daha kısa sürede üretilmesi hedefleniyor. Proje için toplamda 70 milyon saatlik hesaplama zamanı harcandığı da belirtiliyor.

Facebook yeni katalizörün üretiminde yapay zekadan faydalanarak, doğru element kombinasyonun bulunmasını daha kolay hale getirecek. İnsan eliyle yaklaşık 8 saatte tamamlanan hesaplamalar, Facebook’un yapay zekası ile bir saniyeden bile kısa sürede tamamlanıyor. Facebook’un yeni katalizörünün ne zamanda kullanımda olacağı ise şimdiden merak ediliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>