Facebook F8: Gelecek videoda

0

Sosyal ağlar başta olmak üzere, inovasyon ve teknolojinin kullanılacağı alanları geliştiricilerle birlikte irdeleyen F8 etkinliği sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik gibi görsel teknolojilere odaklandı. Facebook ise YouTube ve Periscope ile rekabette ciddi olduğunu bir kez daha hatırlattı.

Tek özelliği canlı video yayını olan Periscope gibi servisleri oldukça zor günler bekliyor. Facebook yeni tanıttığı canlı yayın özelliğiyle milyarı aşkın kullanıcıyı kendi zeminine taşımayı hedefliyor. Onaylanmış Sayfalar ile başlayan canlı yayın ve sonrasında kaydı yeniden izleme özelliğinin doğrudan ana uygulama içinden gerçekleştirilmesi, her Facebook kullanıcısının bir yayıncı olmasını sağlayabilir. Çünkü eski nesil ve yeni nesil ünlülerin tamamı mevcut durumda sosyal ağda güçlü bir varlık göstermek zorunda olduklarını biliyor ve videonun buna sağlayacağı katkıyı hiçkimse gözardı etmiyor.

facebook f8 video

Facebook vs. Youtube

Youtube cephesinde ise Facebook’un bugüne kadar güçlü adımlar attığını söylemek oldukça güç. En başta platformda YouTube’un yüksek kaliteli ve isabetli video arama özelliğinin esamesi okunmuyor. Sanatçı ve içerik üreticiler ise telif haklarının korunması konusunda neredeyse hiç adım atılmaması nedeniyle Facebook’u tercih etmiyor. Kısacası ne son kullanıcı ne de profesyoneller Mark Zuckerberg için video üretmekten memnun değil.

Ancak F8 etkinliğinde yayınlanan ön gösterimde, sosyal medya devinin video konusuna ne kadar eğildiği bir kez daha anlaşıldı. İlk olarak, Telif Hakları Yönetimi adlı yepyeni bir menü içerik üreticilerin hizmetine sunuluyor. Video hazırlayanlar buradan sundukları içerikle ilgili kullanım kurallarını belirleyebiliyor; bu hakları ihlal edenleri listeleyebiliyor ve içeriğin kullanımına izin verilecek sayfaları beyaz listeye alabiliyor.

Surround 360 duyuruldu

Oculus Rift alımından sonra şirketin sanal gerçekliğe odaklandığını düşünürken, Facebook bizi Surround 360 ile şaşırttı. Adından anlaşılacağı üzere 360 derece video çekebilen bu yeni kamera, 30 bin dolarlık ABD fiyatıyla herkese hitap etmiyor olabilir. Ancak 8K çözünürlüğe ulaşan 17 lensli bir kamera, sosyal medyada video içeriğin şampiyonu olmak isteyen (ve geniş bir bütçesi olan) tüm profesyonellerin ilgisini çekecektir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>