Facebook fotoğraf filtreleri tüm uygulamalarda kullanılacak

0

Facebook’un düzenlediği F8 konferansında bazı geliştiricilere deneme sürümü açılan yeni bir özellik, artık tüm uygulamalarda kullanılabilecek. Profile Expression Kit denilen ve SDK’sı yayınlanan bu özellik ile, Facebook’a video veya fotoğraf gönderen üçüncü parti yazılımlar da Facebook filtrelerini kullanabilecek.

Örneğin cep telefonunuzdaki fotoğraf makinesi uygulamasının sosyal paylaşım özelliği varsa, fotoğrafı çekip Facebook’ta paylaşmak istediğinizde, öncesinde Facebook’un kendi efekt filtreleri arasında seçim yapabileceksiniz.

Bu özelliğin üçüncü parti uygulamalarda çalışması için doğal olarak geliştiricilerin SDK’ya başvurup Profile Expression Kit ile uygulamaya bu özelliği katmaları gerekiyor. Örneğim son zamanların hakkında en çok konuşulan görsel manipülasyon ve fotoğraf efekti uygulaması Prisma, bu özelliği sunmaya başladı.

Peki, geliştiriciler neden uygulamalarını modifiye etme zahmetine katlansınlar?

Öncelikle Facebook’un fotoğraf filtreleri 1,7 milyarlık aktif kullanıcı tabanı arasında oldukça popüler. Kullanıcılar önce cep telefonları ile fotoğraf çekip, fotoğrafı kaydedip, daha sonra bunu Facebook’a yüklerken efekt seçimi yapıyorlardı. Şimdi bütün bu gereksiz adımlar ortadan kalkacak. Ortalama bir Facebook kullanıcısı bu durumdan memnun kalacağından, mevzu bahis üçüncü parti uygulamanın da kullanım oranı artacaktır.

Esas önemli nokta, Profile Expression Kit kullanılarak düzenlenen üçüncü parti uygulamadan her fotoğraf veya video yüklendiğinde, Facebook Haber Kaynağı’da uygulamanın adını ve bağlantısını da verecek. Böylece kullanıcılar uygulamayı kullandıkça, bir nevi reklamını da yapmış olacaklar. Özellikle geniş kitlelere yayılmak isteyen geliştiriciler açısından bu büyük bir fırsat teşkil ediyor.

Ancak her önüne gelen Profile Expression Kit’i uygulamasına ekleyemiyor. Öncelikle geliştiricinin SDK’yı indirmesi ve kullanım belgelerini okuyup anlaması lazım. Ardından SDK’ya göre Profile Expression Kit’i uygulamasına entegre edecek ve Facebook’a onaya gönderecek. Bu onay sürecinden geçebilmek, Profile Expression Kit kullanabilmek için en büyük kriter. Facebook, onay süreci sırasında tam olarak nelere bakıldığını söylemiyor ancak en çok dikkat ettikleri üç noktayı açığa kavuşturmuş. Bunlar uygulamanın özellikle fotoğraf veya video üretmek için tasarlanmış olması, cep telefonlarının ön kamerasını kullanarak kullanıcıların selfie çekmesini teşvik etmesi, uygulama ile hazırlanan görsellerde logo veya watermark bulunmaması.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>