Techinside Google News
Techinside Google News

Facebook Fransız yayıncılarla telif anlaşması imzaladı

Facebook Fransız yayıncılarla telif konusunda anlaşmaya vardı. Ayrıca Facebook News’in 2022’de Fransa’da kullanıma sunulacağı da belirtildi.
- Advertisement -

Facebook Fransız yayıncılarla telif konusunda anlaşmaya vardı. Ayrıca Facebook News’in 2022’de Fransa’da kullanıma sunulacağı da belirtildi.

Facebook Fransız yayıncılarla telif için anlaştı

Facebook yaptığı açıklamada, Fransız haber yayıncılarından oluşan bir grupla, o sitedeki platformlarındaki haber içeriği için ödeme yapmasının önünü açan bir ön telif hakkı anlaşması imzaladığını söyledi.

Anlaşma, Alliance de la presse d’information ile aylarca süren görüşmelerin ardından geldi. Le Monde, Le Figaro ve Les Échos gibi başlıca gazeteleri temsil eden bir lobi olan kuruluş, yayıncıların istediğini almasını sağladı.

Aynı kaynak ön anlaşmanın, üyelerinin her birine borçlu olduğu temel ilkeleri ve telif hakkı ücretlerini listelediğini söyledi. Kaynak, “terim belgesini” yakında APIG üyelerinin Facebook ile bireysel lisanslar imzalamasına izin verecek bir çerçeve anlaşması izleyeceğini söyledi.

Kaynak, iki tür lisans olacağını söyledi: Bunlardan biri Facebook’un ana platformundaki haber içeriğinin kullanımı için diğeri ise belirli bir gönderi grubundan hikayeler seçecek olan Facebook Haber hizmeti için olacak.

Bununla birlikte Facebook News’in ise 2022’de Fransa’da piyasaya sürüleceğini söyledi. Sosyal medya şirketi, anlaşmanın içeriğine ilişkin ayrıntı vermedi. Le Monde grup direktörü Louis Dreyfus, gazetenin içeriğinin kullanımı konusunda Le Monde ile zaten bir lisans imzaladığını söyledi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir