Facebook Giphy ihlali için para cezasına çarptırıldı

0

Facebook Giphy

Facebook Giphy ihlali nedeniyle İngiltere’de para cezasına çarptırıldı. Para cezası, İngiltere’nin rekabet düzenleyicisi tarafından verildi.

Facebook Giphy ihlali nedeniyle ceza verdi

İngiltere’nin rekabet düzenleyicisi, sosyal ağın Giphy’yi satın almasıyla ilgili soruşturması sırasında empoze edilen bir emre uymadığı için Facebook’a 69.6 milyon dolar para cezası verdi. Rekabet ve Piyasalar Kurumu (CMA), sosyal medya ve dijital reklam pazarlarındaki rekabete zarar vereceği endişeleri nedeniyle satın alma işlemini araştırdı.

Facebook, Giphy’yi Mayıs 2020’de ekibinin Instagram’a katılacağını söyleyerek 400 milyon dolar karşılığında satın aldı.

Şirket, soruşturma devam ederken GIF platformuyla rekabet etmeye devam ettiği ve daha fazla entegrasyondan kaçındığına dair bir CMA emrine uygunluğunu gösteren tam güncellemeleri sağlayamadı. Bekçi, Facebook’un buna uymamasının kasıtlı olduğunu, çünkü kendisine birden fazla uyarı verildiğini söyledi.

CMA’nın üst düzey birleşme direktörü Joel Bamford yaptığı açıklamada, “Bu, yasaların üzerinde olduğunu düşünen herhangi bir şirket için bir uyarı görevi görmelidir” dedi. Sözcü, CNET’e e-postayla gönderilen bir açıklamada, Facebook’un CMA’nın “haksız kararına” şiddetle karşı çıktığını ve seçeneklerini değerlendireceğini belirtti.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>