Facebook Giphy’yi satacak mı?

0

Facebook Giphy

İngiltere’de düzenleyici kurum, Facebook’un Giphy’yi satması için baskı kuruyor. Kurum, Facebook’un rekabeti önlediğini belirtiyor.

Facebook Giphy’yi satabilir mi?

İngiltere’nin rekabet düzenleyicisi yaptığı açıklamada, anlaşmanın sosyal medya kullanıcılarına ve İngiltere reklam verenlerine zarar verebileceğini tespit etti. Düzenleyici, Facebook’un sahibi Meta Platforms’u animasyonlu görüntü platformu Giphy’yi satmaya yönlendirdiğini söyledi.

Rekabet ve İşaretçiler Kurumu (CMA), kararın Facebook’un Giphy’yi satın almasının sosyal medya platformları ve görüntülü reklam pazarındaki rekabeti azaltacağına dair geçici bulgularla uyumlu olduğunu söyledi. CMA Bağımsız Soruşturma Başkanı Stuart, “Facebook ile Giphy arasındaki bağlantı, görüntülü reklamcılık pazarındaki potansiyel bir rakibi ortadan kaldırdı bile. Facebook’un Giphy’yi satmasını isteyerek, milyonlarca sosyal medya kullanıcısını koruyor ve dijital reklamcılıkta rekabeti ve yeniliği teşvik ediyoruz” dedi.

Facebook, artık Meta Platforms’u kendi adını taşıyan sosyal medya ağının ana şirketi olarak yeniden adlandırdı ve karara katılmadığını söyledi. Meta’dan bir sözcü, “Kararı inceliyoruz ve temyiz de dahil olmak üzere tüm seçenekleri değerlendiriyoruz.” dedi.

Ekim ayında CMA, Ağustos ayında Giphy’yi satmak için Facebook’a ihtiyaç duyabileceğini ima ettikten sonra, anlaşmayla ilgili soruşturması sırasında empoze edilen bir emri ihlal ettiği için şirkete yaklaşık 70 milyon dolar para cezası verdi.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>