Facebook gözünü telekom ekipmanlarına dikti

0

Mark Zuckerberg’in, dünyada internet erişimi olmayan fakir bölgelere internet götürmek için kurduğu İnternet.org organizasyonunun basın toplantılarında görenler onun ne kadar büyük bir hayırsever olduğunu düşünebilirler. Kişisel olarak büyük bir hayırsever de olabilir ama yatırımcılarına karşı sorumlu bir şirket olarak Facebook’un, yaptığı iyiliklerin karşılığını toplama zamanı gelmiş gibi görünüyor.

Dünyanın her yerine internet erişimi götürmeyi başaran, haftalarca hatta aylarca havada kalabilen drone’lar üreterek bu drone’lar üzerinden dünyaya internet erişimi ulaştırabilen Facebook, şimdi bu deneyimlerini telekom operatörlerine satmaya hazırlanıyor.

Hem veri merkezleri hem telekom operatörleri

Facebook’un açıkladığı yeni plana göre şirket operasyonunu yürüttüğü dev networkun işletimi sırasında geliştirdiği çözümleri ve ürünleri bundan böyle telekom ve veri merkezi sektöründe pazarlayacak. Böylece dünyadaki tüm telekom operatörlerinden, bankalara veya dev ticari kuruluşlar kadar sayısız yeni müşteriye ulaşmış olacak.

Facebook’un bu alanda en güçlü ürünlerinden biri kendi veri merkezlerinde kullanmak üzere geliştirdiği Voyager optical network cihazı.  Ayrıca yeni bir kablosuz iletişim protokolü olan açık kaynak kodlu OpenCellular dosyalarını da ücretsiz olarak erişime açıyor. Bu sayede OpenCellular alt yapısını kullanan daha fazla operatörle kendi ekosistemini oluşturmak istiyor.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>