Siber Güvenlik uzmanlarına Facebook’tan çağrı!

1

Siber güvenlik ayağına geçmeden önce şunu belirtmek gerekiyor; Facebook tartışmasız bir şekilde geçtiğimiz yıla damga vuran Başkanlık seçimlerinde en önemli savaş alanlarından biriydi. Bu durumu illa ABD tarafına vurmamıza da gerek yok. İnsanlar ülkemizde gerçekleşen Referandum öncesinde sosyal medyayı, daha doğrusu Facebook’u bir açık kürsü olarak kullandı.

Sosyal medyayı anlamadan siber güvenlik çözümleri sunamazsınız

İşte sosyal medyanın aslında özgür bir tartışma kürsüsü olduğunun farkında olan Facebook Güvenlik Şefi Alex Stamos tam olarak bu konuya değiniyor. Geçtiğimiz Çarşamba günü Las Vegas‘ta düzenlenen Black Hat Computer Security Conferance sırasında konuşan Stamos, siber güvenlik uzmanlarının kullanıcıları çok daha şeffaf bir şekilde korumaları gerektiğini söyledi.

Milyarlarca insanın Facebook ve Instagram kullandığını söyleyen Stamos, “İnsanları korumak konusunda iki ayağımızı bir pabuca sokmaya çalışarak yetersiz kalıyoruz.” diyerek güvenlik açıklarına değindi.

IoT ile birlikte artık her insanın birbirine bağlanması, iletişim kurabilmesi mümkün. Tam da bu bu yüzden siber güvenlik profesyonellerin kullanıcıları olayın dışında bırakarak teknik altyapı üzerinden çözümler üretmeye çalışması hiç bir anlam ifade etmiyor. Sosyal medyayı Facebook, Twitter ve Instagram gibi uygulamalar oluşturmuyor. Bu platformları var eden şey gerçek insanlar. Gerçek insanları koruyabilmeniz içinse öncelikle onları anlamaya başlamanız gerekiyor. 

Alex Stamos’un sözleri kısa süre içerisinde Las Vegas’ta düzenlenen konferansa damga vurdu. Sizce de güvenlik şirketlerinin artık insan faktörünü daha bir ön plana alarak önlemlerini alması gerekmiyor mu?

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>