Facebook haber akışı algoritması için test başlattı

0

Facebook haber akışı

Facebook haber akışı algoritmasında gelecekteki değişiklikleri bildirmek için bazı testlere başladı. Bu testlerde, yeniden yapılandırmaya gidilecek.

Facebook haber akışı algoritması değişiklikleri bildirecek

Facebook yaptığı duyuruda bir dizi haber akışı algoritması testi yapacağını duyurdu. ABD Kongre Binası’na yapılan saldırıda Facebook’un oynadığı rol, bu testlerin arkasındaki ana neden oldu.

Özellikle Facebook, insanların hangi içeriği ilham verici bulduğunu, hangi içeriği daha az görmek istediklerini (siyaset gibi) ve genel olarak hangi konularla ilgilendiklerini öğrenmeye çalışacak. Örneğin, direkt olarak gönderinin altında “Bu gönderiden ne kadar ilham aldınız?” sorusu yönletilerek kullanıcılardan cevap alınacak.

Başka bir test ise insanların görmek istediklerini yansıtmak için Facebook Haber Akışı deneyimi üzerinde çalışacak. Facebook, arkadaşlarınızın beğendiği için size içerik önerileri sunmayı durduracak.

Özellikle siyaset Facebook için bir sorun haline geldi. Yıllardır sosyal ağ, siyasi söylemleri kızıştırmak, algoritmaları aracılığıyla kullanıcıları kutuplaştırmak ve radikalleştirmek, geniş ölçekte yanlış bilgi dağıtmak ve bölücü bir tıklama tuzağı ekosistemini teşvik etmekle suçlandı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>