Facebook hatası kullanıcı verilerini tehlikeye attı

0

Facebook hatası

Tespit edilen yeni Facebook hatası kullanıcı verilerini tehlikeye attı. Hata nedeniyle, kullanıcılar uygulamayı bıraktıktan 90 gün sonra bile veriler paylaşıldı.

Facebook hatası kullanıcı verilerini etkiledi

Dijitalleşmenin hız kazanmasıyla, dünyanın en değerli kaynağı artık veri haline geldi. Bu nedenle kullanıcı verileri, artık şirketler için birçok kaynaktan daha değerli.

Sık sık kullanıcı verilerinin güvenliğini sağlayamadığı gerekçesiyle gündeme gelen Facebook, yeni bir skandala daha karıştı. Facebook’un yayınladığı yeni bir blog yazısında, bu hatayla ilgili bilgiler paylaşıldı.

Tespit edilen hatayla kullanıcılar uygulamayı kullanmayı bıraktıktan 90 gün sonra bile, geliştiricilerle kullanıcı verilerinin paylaşılmaya devam edildiği öğrenildi. Bu açıklamayla Facebook, hata kaynaklı olduğunu iddia ettiği kullanıcı verisi ihlalini kabul etmiş oldu. Kullanıcı verilerinin yaklaşık 5 bin geliştirici ile 90 gün sonra bile paylaşılması, Facebook’un güvenilirliği konusunu tekrar gündeme getirdi.

Geliştiricilerle paylaşılan bilgiler arasında ise dil, cinsiyet gibi temel verilerin yer aldığı belirtiliyor. Facebook tarafından yapılan açıklamada, kullanıcı verilerini koruma konusunda şeffaf bir politika izleneceği belirtildi. Ayrıca bu verilerin korunması konusunda geliştiricilerin de önemli bir payının olduğu belirtildi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>