Facebook İrlanda merkezi nedeniyle davalık oldu

0

Facebook İrlanda

IRS, Facebook’u varlık satışlarında düşük değer gösterdiğini gerekçe göstererek dava etti. Facebook İrlanda merkezine yaptığı satışlar nedeniyle davalık oldu.

Facebook İrlanda merkezinde satış nedeniyle zor durumda

Vergi hesaplama ve ödeme gibi görevleri yerine getiren ABD Milli Gelir İdaresi (IRS), şirketler için sıkı incelemeler yapabiliyor. IRS’nin radarına takılan son şirket ise Facebook oldu.

Facebook bazı varlıklarını İrlanda’da bulunan merkezine satmıştı. IRS’nin iddialarına göre Facebook bu satışlarda daha az vergi ödemek için varlıkların değerlerini çok daha düşük gösterdi. IRS, usulsüz olduğunu iddia ettiği bu durumu mahkemeye taşıdı. Mahkemenin yapacağı incelemeler sonrasında Facebook’un 9 milyar dolarlık ceza ödemek zorunda kalabileceği belirtiliyor.

Facebook’un 2010 ila 2016 yılları aralığında IP adreslerini e kullanıcı veritabanını 14 milyar dolar civarı bir ücret karşılığında İrlanda’da merkezine sattığı belirtiliyor. IRS, özellikle de IP satışlarının çok düşük gösterildiğini belirterek, bu durumun incelenmesini talep etti.

Birçok Facebook yetkilisi de mahkemede tanık sıfatıyla ifade verecek.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>