Facebook iş ilanı reklamlarında cinsiyet ayrımı yapıyor

0

iş ilanı reklamlarında cinsiyet

Yapılan bir araştırmaya göre Facebook iş ilanı reklamlarında cinsiyet ayrımı yapıyor. Facebook’un bu ayrımı, tepki topladı.

Facebook iş ilanı reklamlarında cinsiyet

Güney Kaliforniya Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yapılan bir denetim, Facebook’un reklam yayınlama sisteminin kadınlara karşı ayrımcılık yaptığını, onlara erkeklere gösterdiğinden farklı reklamlar gösterdiğini ve kadınların bazı reklamları görmesini engellediğini ortaya çıkardı.

Araştırma ekibi, benzer nitelik ve gereksinime sahip farklı şirketler tarafından yayınlanan reklamlarda cinsiyetçi yaklaşımı ortaya koydu. Örnek olarak teslimat şoförü ilanı için bir pizza şirketinin ve Instacart’ın yayınladığı reklamlar ele alındı. Daha fazla kadın şoförü çalışan Instacart’ın reklamı daha fazla kadına gösterildi. Pizza şirketinin reklamı ise daha fazla erkek kullanıcıya gösteirldi.

Araştırmacılar LinkedIn üzerinde benzer bir deney yaptılar ve platformun algoritmasının burada da benzer bir şekilde işlediğini tespit etti. Nvidia ve Netflix’e yönelik incelemelerde de benzer sonuçlar elde edildi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>