Facebook, işlemci üretmeye başlıyor

0

Facebook keşfet

Zuckerbeg’ün yurt odasında kodladığı ve hayatımıza ilkokul arkadaşlarını bulma misyonuyla giren Facebook, önce dev bir reklam şirketine evrildi, ardından büyük veri konusunda dünyanın lideri konumuna yükseldi, peşi sıra gelen yatırımlarıyla yapay zeka, sanal gerçeklik, drone teknolojisi gibi alanlarda kendini göstermeye başladı ve şimdi de işlemci üretmeye başlıyor.

Google’dan transfer

Zuckerberg’ün sosyal medya şirketi, işlemci üretmek amacıyla Google’ın eski mühendislerinden Shahriar Rabii’yi işe aldı. Shahriar Rabii, Google’ın Pixel cihazlarının tasarımını gerçekleştiren ekibin başında yer alıyordu. Bu cihazın Instagram gibi uygulamalarda kullanması için üretilen Pixel Visual Core işlemcisi de aynı ekibin eseri olarak biliniyor.

Facebook, son birkaç aydır, işlemci üretmek üzere hazırlık yaptığına dair ipuçları veriyordu. Bu nedenle Apple’da işlemci tasarımından sorumlu bazı mühendisleri de transfer etmesiyle dikkat çekmişti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>