Facebook kanunlara aykırı davranıyor

0

Facebook keşfet

Facebook kişisel verileri toplama ve paylaşma konusunda yıllardır tartışılıyor. Alman mahkemesi Facebook’un veri toplama şeklini kanunlara aykırı buldu.

Facebook kişisel verileri toplarken kanunlara uymuyor

Alman Tüketici Örgütleri Federasyonu, Verbraucherzentrale Bundesverband (VZBV) tarafından Facebook’a kişisel verileri toplama konusunda dava açılmıştı. Davanın içeriği kullanım şartları ve varsayılan gizlilik ayarlarının kanunlara aykırı olup olmadığına yönelikti.

Berlin Bölge Mahkemesi tarafından yürütülen davada Facebook’un kanunlara aykırı şekilde veri topladığına karar verildi.

Mahkeme, Facebook’un varsayılan ayarlarının yasayı ihlal ettiğini belirtti. Mobil uygulaması kullanıcıların konumlarını otomatik olarak paylaştığını ve kullanıcıların profillerinin varsayılan olarak arama motorları vasıtasıyla bulunabileceğini söyledi.

Ayrıca WhatsApp ile de veri toplama ve veri paylaşımı yapılması da mahkemenin incelediği bir diğer konu oldu. Bu karar ile Alman Hükümeti tarafından Facebook’a karşı bir yaptırım yapılıp yapılmayacağı merak ediliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>