Facebook Libra başarısız mı oldu?

0

Facebook Libra

Facebook Libra kripto para birimini büyük umutlarla piyasaya çıkarmıştı. Ancak Facebook kripto para biriminde vizyon değişikliğine gitmek durumunda kaldı.

Facebook Libra için vizyon değişikliğine gidiyor

Facebook, kripto para birimi Libra’yı çıkarabilmek için birçok sorunla karşılaşmıştı. Haziran 2019’da ise zorunlu prosedürler aşılarak Libra piyasaya çıkarılmıştı.

Ancak Facebook halen Libra ile ilgili sorunları aşabilmiş değil. Daha önce belirlenen vizyon ile Libra’nın her ülkede ve her yerde geçerli bir kripto para birimi olması hedefleniyordu. Ancak başta ABD olmak üzere birçok ülkede Libra kabul görmedi. Bunun arkasında ise kripto para birimlerinin illegal işler için yapılan ödemelerde kullanılması yer alıyordu.

Facebook, Libra’nın birçok ülke tarafından genel kullanımda kabul görememesi nedeniyle vizyon değişikliğine gitti.

Böylelikle Libra artık sadece stabil kripto para birimlerini destekleyecek. Libra 2.0 olarak adlandırılan bu yeni vizyonla başarılı olunup olunamayacağı ise şimdiden merak ediliyor. Ancak Libra da birçok kripto para birimi gibi kısa sürede genel kabul gören bir para birimi olmayı başaramadı diyebiliriz. Bu hedefe ulaşılamamasında ülkelerin uyguladıkları sınırlamaların büyük bir payı bulunuyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>