Facebook Live video yayınlarına reklam girecek

0

Facebook’un canlı video yayın servisi Facebook Live kısa sürede büyük ilgi görmüştü. Facebook şimdi bu canlı yayınların içine 15 saniyelik reklamlar almak üzere hazırlık yapıyor. Facebook’un açıklamasına göre, video yayıncıları yayına 15 saniyelik bir ara verecek ve bu araya reklam videoları girecek.

Test aşamasında olan yeni özellik şimdilik küçük bir grup yayıncı tarafından deneniyor. Testler bazı selebritilerin ve medya şirketlerinin hesaplarında yapılıyor ve raporlara göre, kimi kullanıcılar bu reklamlardan 3 milyon dolar seviyesinde reklam göstermiş bulunuyor. Facebook’un bu geliri paylaşmak için YouTube’un modeline benzer bir sistem planladığı da konuşuluyor.

Facebook test sürecinde yayıncılara beş dakikalık reklam süresi vermiş bulunuyor. Yayıncılar bu beş dakikalık süreyi, diledikleri aralıklarla reklam göstererek doldurabiliyor. Reklamlar ise maksimum 15 saniyelik videolardan oluşuyor. Kullanılan reklamlar ise Facebook’un reklam platfromunda halihazırda bulunan ve aktif olan reklam kampanyalarından oluşuyor.

Sosyal medya servisi bu reklam özelliğinin hayata geçip geçmeyeceği konusunda şimdilik yorum yapmıyor ancak testlerden elde edilen geri dönüşler olumlu olursa, Facebook Live özelliğinde reklam göstermenin hem Facebook için önemli bir gelir kaynağı olacağı hem de çok sayıda yayıncıyı Facebook’a çekmek için cazip bir yöntem olacağı düşünülüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>