Facebook lokal haber merkezleri kuracak

0

Facebook keşfet

Sahte haberler nedeniyle başı derde giren Facebook, kullanıcılarına güvenilir haberler ulaştırmak için, ABD genelinde lokal haber merkezleri kuracak.

1000 gazeteci işe alınacak

Gazetecilerin ve Facebook editörlerinin görev yapacağı lokal haber merkezleri için 300 milyon dolar yatırım yapmayı planlayan Facebook böylece, sahte haberlerin yayılmasını engelleyecek profesyonel bir yapı oluşturmuş olacak.

Yerel medya kuruluşları ile işbirliği yapacak olan sosyal medya devi böylece, kullanıcıların sosyal medyada kendi şehirlerinden ve ilçelerinden haberleri, en doğru şekilde almalarının kapısını açacak. 

Önümüzdeki 3 yıl içinde harcanması planlanan 300 milyon dolarla Facebook’un 1000’den fazla gazeteciyi de işe alması bekleniyor.

Bu gazeteciler ilgili yerel haber ajanslarında çalışacak, bölgedeki olayları haberleştirecek ve sosyal medyada kendi bölgeleri hakkında çıkan haberleri/paylaşımları kontrol ederek gereçkliğini soruşturacaklar. Sahte haberlere ise “güvenilmez” raporu verecekler. Böylece kullanıcıların sahte haberlerden etkilenerek yanlış kararlar vermesinin önüne geçilecek.

 

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>