Facebook, mobilde 1 milyara ulaşıyor

0

eMarketer’a göre bu yılın her bir ayında mobil cihazlar üzerinden Facebook’a ulaşım değeri 1 milyarı bulacak. Küresel pazardaki Facebook kullanıcılarının yüzde 70’i ve 2018’e kadar düzenli giriş yapacak kitlenin üçte biri mobil telefonları tercih edecek, toplam kullanıcı sayısı ise 1.34 milyara ulaşacak.

Bilindiği gibi Facebook’un reklam gelirleri son 12 ayda neredeyse ağırlıklı olarak mobil kullanım üzerinden gelmişti. Bir önceki sene, 2013 yılında Facebook’un 6.99 milyar dolarlık reklam gelirinin yüzde 45’i ise tamamen mobil reklamlar ile sağlandı. İçerisinde bulunduğumuz 2015’te ise mobil reklamlar total gelirin yüzde 73’ünü kapsayacak (10.90 milyar dolar) ve bu değer küresel pazar için geçerli olacak.

Öte yandan eMarketer’a göre dünya genelindeki mobil Facebook kullanımı 1.58 milyara ulaşıyor. Bu kullanım oranının Çin ve Rusya’daki güçlü alternatif ve rakiplere rağmen gerçekleşeceği de belirtiliyor.

ABD‘de de durum değişmiyor. Ülkedeki Facebook üyelerinin yüzde 80’i (123.1 milyon kişi) mobil telefonlar üzerinden platforma erişim sağlayacak. ABD’deki reklam gelirlerinin yüzde 74’ünün de mobilden sağlanacağı iddia ediliyor.

Dünyanın en büyük ikinci Facebook kitlesine sahip olan Hindistan‘da ise bu yıl ilk kez mobil telefon kullanıcılarının sayısının öne geçmesi bekleniyor. İki yıl sonra bu oran Amerika’daki mobil kitlenin de önüne geçmeyi başaracak. Üçüncü en büyük pazar olan Endonezya’da benzeri bir durumun olacağı belirtiliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>