Facebook modüler akıllı telefon mu üretecek?

1

Facebook’un dışarıya fazla açık olmayan, gizemli araştırma departmanı Building 8’in, modüler akıllı telefon üretmek üzere çalışma yaptığı bilgisi medyaya sızdı.

ABD ordusu için yeni teknolojiler geliştiren DARPA’nın eski yöneticisi Regina Dugan tarafından yönetilen Building 8’in Facebook için aylarca havada kalacak akıllı drone’lar veya yüz tanıma teknolojileri gibi çalışmalarda destek verdiği de biliniyor ancak Zuckerberg’ün Building 8’e çok daha devrimsel bir görev vermiş olduğu anlaşılıyor.

Daha önce Google’ın üzerinde çalıştığı ancak başarı sağlayamadığı modüler telefon konusunda şimdi Facebook şansını deneyecek gibi görünüyor.

Modüler telefonlar, kullanıcıların sadece değiştirmek ve geliştirmek istedikleri modülü satın alıp değiştirerek telefonlarını güncelleyebilmelerini hedefliyor. Google bu konuda daha önce Project Ara ismiyle duyurduğu bu tür bir telefonu şu anda kendi web sitesinde tanıtmaya devam ediyor ancak Ara hakkında uzun zamandır medyaya yansıyan bir gelişme söz konusu değil. 

Facebook’un ise Google’ın yaptığı hataya düşmeden, daha basit, daha küçük modellerle işe başlayarak teknolojiyi zaman içinde kullanımla beraber geliştirmesi bekleniyor. Zuckerberg’ün el attığı bir projede başarısız olmayı ve ürün veya hizmetleri iptal etmeyi sevmediği de bilindiği için, dünyanın merakla beklediği modüler telefonların bu kez gerçek olabileceği düşünülüyor.

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>