Facebook müzik klipleri için hazır

0

Facebook müzik klipleri

Facebook müzik klipleri yayınlamak için hazırlık yapıyor. Ağustos itibariyle Facebook’ta müzikler konusunda lisans kısıtlamaları olmayacak.

Facebook müzik klipleri lisans önlemi

Dünyanın en büyük çevrimiçi video platformu YouTube, özellikle müzik videoları konusunda tekel haline gelmiş durumda. Platformda en çok izlenen videolara baktığımızda, bunların büyük bir çoğunluğunu klipler olduğunu da görüyoruz.

Facebook, müzik klipleri için aldığı lisansla YouTube’un bu konudaki tekelliğini yıkacak. Facebook Watch platformunda, artık sevilen müzik kliplerinin izlenebilmesi ve video izlemeyi seven kullanıcıların bu platforma yönelmesi hedefleniyor.

Şu andaki durumda ise Facebook kullanıcıları müzik kliplerini platforma yükleyemiyor. İlgili lisans kısıtlamaları nedeniyle bu kliplerin bir kısmı kesilerek paylaşılabiliyor. İlgili telif sorunları nedeniyle de kliplerin YouTube linklerinin de bu paylaşımda yer alması gerekiyordu. Facebook bu sorunun önüne geçmek için 2019 yılında Universal Music Group, Sony Music Entertainment ve Warner Music Group gibi bu endüstrinin dev isimleri ile görüşmeler yapmıştı.

Bu konuda lisans sorunlarını çözmeyi başaran Facebook, sanatçıların kliplerini Faceook’ta paylaşmasını mümkün hale getiriyor. Böylelikle YouTube’un tekel haline geldiği sektörde, rekabetin artması da bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>